Sousoší ve Staré Břeclavi bude zachráněno

 

Vedení břeclavské radnice se rozhodlo opravit sousoší, které stojí v současné době v předzahrádce domu na Lidické ulici ve Staré Břeclavi. Majitelé rodinného domu, kde se socha nachází, se snažili hledat s vedením města cesty k zachování památky. Společné východisko se našlo a známé sousoší se bude stěhovat do depozitáře města ke kompletní obnově. Po skončení restaurování by mělo sousoší umístěno na někam, kde bude přístupné širší veřejnosti

„Jsem rád, že se na nás rodina sama obrátila a má zájem, aby bylo více než sto let staré sousoší odborně zachráněno a zpřístupněno občanům. Právě díky vzájemné spolupráci jsme nyní našli řešení, jak celou situaci vyřešit,“ přibližuje posun v jednáních místostarosta města Richard Zemánek. „Snažíme se také najít důstojné místo pro instalaci sousoší po jeho zrestaurování. Zatím to vypadá, že Starobřeclaváci o sousoší stojí, takže bychom jim chtěli vyjít vstříc a umístili bychom ho na hřbitov ve Staré Břeclavi,“ dodává Richard Zemánek.

V průběhu května by mělo dojít k zahájení odborných prací na přemístění sochy do depozitáře a do konce června by mělo začít její restaurování. Sousoší vybudovala na památku svých tří zesnulých dětí paní Rozálie Černá, která žila po celý svůj život ve staré Břeclavi a zemřela v dubnu 1914. Nejedná se o památku, ale vedení města chce pro další generace tento artefakt zachovat.