Starostův svařák vynesl přes 42 tisíc korun

Velmi štědří byli Břeclavané a návštěvníci vánočních trhů, kteří si letos vychutnali Starostův svařák a přispěli dobrovolnou částkou do zapečetěné kasičky. Starosta Břeclavi Svatopluk Pěček dnes její pečetě odstranil, aby bylo možné výtěžek tradiční předvánoční dobročinné sbírky sečíst. Za pouhé tři dny, kdy se na pěší zóně Starostův svařák prodával, věnovali lidé na dobrou věc 42 571 korun!

„Vzhledem k tomu, že byl zrušen poslední den vánočních trhů, který bývá tradičně nejnavštěvovanější, velmi mě výsledek sbírky překvapil. Ve čtyřicetitisícovou částku jsem ani nedoufal. Přístup dárců mě opravdu potěšil. Věřím, že kdyby sbírka probíhala v plném rozsahu, byl by výtěžek dokonce vyšší než loni,“ ocenil břeclavský starosta štědrost dárců. Loňská sbírka vynesla na 49 tisíc korun, probíhala ale ve více dnech. Letos do jejího konání zasáhl den státního smutku.

Letos pomůže sbírka rodině tříleté holčičky, kterou postihlo onemocnění SMA 1 - spinální muskulární atrofie. Jde o onemocnění neuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako například běhání, pohyby hlavy, ale i polykání. Nemoc postihuje všechny kosterní svaly, často i polykací svaly, svaly krku a žvýkací svaly. Peníze chce rodina použít na pořízení a speciální úpravu auta, aby mohla i imobilní holčička cestovat k lékaři či na výlety.