Studenti zkoumají kulturu, historii a tradice menšin

Studenti břeclavského gymnázia a České školy Josefa Růžičky z chorvatské Končanice spojili síly ve společném projektu, jehož cílem je poznat historii, kulturu a tradice dvou poměrně neznámých národnostních menšin - moravských Chorvátů a české národnostní menšiny v Chorvatsku. Společnou delegaci studentů obou škol přijal v pondělí na břeclavské radnici místostarosta Richard Zemánek.

Moravští Chorvaté v 16. století založili šest vesnic na území dnešního Břeclavska (Poštorná, Ch. N. Ves, Hlohovec, Jevišovka, Dobré Pole a Nový Přerov). Česká národnostní menšina v Chorvatsku, v Daruvarské oblasti zachovává české tradice, jazyk a kulturu. Partnerská škola gymnázia Břeclav je právě z této oblasti.

Jedním z produktů projektu je i společná výstava, která se skládá z výtvarných prací účastníků projektu. Díla studentů jsou inspirována obcí Jevišovkou (a vším chorvatským co tam ještě zůstalo) a folklorem českých Chorvatů z Končanice. Tato projektová výstava je doplněna o výstavu s názvem Barvy chorvatské Moravy, kterou zapůjčilo Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR.

Výstava bude umístěna před břeclavským gymnáziem v úterý 3. 9. a ve středu 4. 9. vždy od 9.00 do 16.30.

Projekt Setkávání menšin - Moravští Chorvaté a chorvatští Češi je financován z prostředků EU - program Erasmus+ klíčová akce 2.

DSC_0657.JPG

3. 9. 2019

Erasmus+.jpg