Svatováclavské slavnosti lákají na Žbirku i folklor

Svatováclavské slavnosti v Břeclavi letos oslaví již 26. výročí. O víkendu na přelomu září a října se představí místní kapely a folkloristé, ale i známá jména české a slovenské hudební scény. Kromě kulturního programu pod zámkem je pro návštěvníky připravena výstava děl řezbářů, košt vín, běžecký závod, krojový průvod či slavnostní nedělní mše.

Slavnosti předznamená úterní vernisáž děl břeclavských výtvarníků v muzeu pod vodárnou a čtvrteční koncert Břeclavského komorního orchestru v synagoze. Od pondělí do pátku budou při Dřevosochání  již pošesté mistři dláta a hoblíku měnit klády v sochy před Domem školství. Třídenní víkendové veselí však zahájí až páteční ruční stavění máje na louce pod břeclavským zámkem, a to od 16 hodin. Následovat bude košt vín na zimním stadionu za doprovodu cimbálové muziky Vojara a také další ročník přehlídky mladých hudebních skupin z regionu (Irnis, In Vino Musica, Junior Band, Rozladění mladí muži).

Sobotní program začne již dopoledne, a to sportovně – 41. ročníkem pochodu O zlatý hrozen jižní Moravy a Svatováclavským během na Novém Dvoře. Pro ostatní bude pod zámkem nachystaný tradiční jarmark a program pro děti, který nabídne představení místního loutkového divadla Radost a koncert proslulých Maxim Turbulenc.

Polední pauzu ve 14 hodin uzavře břeclavská country kapela Čtyřlístek, po níž zazpívá rovněž domácí pěvecké seskupení The Candies. Ti připraví publikum na miláčka náctiletých – zpěváka Sebastiana, jenž potěší své fanynky o půl páté odpoledne. Pod pódiem bude možné odpoledne zhlédnout také vystoupení tří břeclavských tanečních skupin N.C.O.D., E.M. Dancers a Actiwity D.C. Večerní program bude patřit zejména starším, které v 18 hodin potěší Naďa Urbánková s kapelou Bokomara. Známé hity si připraví i Meky Žbirka, jenž opanuje se svou skupinou pódium krátce přes osmou večerní. Závěr pak bude patřit brněnským Rolling Stones Revival.

Nedělní dopoledne přinese po desáté hodině jak sváteční promítání kina Koruna pro děti, tak slavnostní mši v kostele svatého Václava. Hodový průvod se vydá od gymnázia ve dvě hodiny odpoledne a poté, co dorazí k zámku, zahájí pravou hodovou zábavu. Vystoupí krojované chasy, slovácké krúžky a folklorní soubory z jednotlivých městských částí a zahraje dechová hudba Lanžhotčanka. O půl šesté si příznivci křídlovek a lidových písní přijdou na své také s legendární Stříbrňankou. Na festival dětských folklorních souborů se mohou lidé těšit od půl čtvrté na zámeckém nádvoří. Představí se tam Břeclavánek, Charvatčánek, Koňárek, Šumavánek z Klatov, Ondrášek z Brna, Vienok z Bratislavy a Mladosť z bulharské Montany. 

Žbirka v BV.jpg