Úředníci poradí s poštovními službami

30. června uzavře Česká pošta své pobočky v ulici U Tržiště v centru města a také na Lednické v Charvátské Nové Vsi. I přes velkou snahu vedení města o zachování pobočky v Charvátské je odezva ze strany České pošty velmi strohá, bez připuštění jakýchkoliv kompromisů. Rozhodnutí o uzavření pošty v této místní části nepomohly zvrátit ani argumenty vedení města přednesené na několika jednáních.

Obyvatelům Charvátské Nové Vsi tak bude od počátku července sloužit pobočka v Poštorné. Město si z toho důvodu vymínilo její personální posílení tak, aby byli klienti odbaveni co nejrychleji. Řeší také možnosti, jak pomoci zejména starším občanům a osobám se zdravotním pojištěním se zajištěním některých poštovních služeb. Nabízí dopravu službou Senior Taxi na další pobočky pošty nebo do ČSOB. Senioři nad 65 let mohou k cestě na poštu rovněž využít MHD zdarma.

Znovu začala fungovat krizová telefonní linka na zaměstnance odboru sociálních věcí 730 543 887, kteří seniorům poradí, jak změnit výplatu důchodů tak, aby jim je doručovatelka donesla až domů, jak platit složenky, jak využít dopravu Senior Taxi, případně jak přijmout nebo odeslat balík skrze jinou službu, než je poštovní přepážka. Město rovněž zajišťuje umístění Alza boxu na území Charvátské Nové Vsi, přes nějž bude možné přijímat i odesílat balíky. Konkrétní místo zatím firma vybírá ze dvou variant.

Navzdory uzavření pobočky se město ještě nevzdává možnosti, že by v Charvátské vznikla Pošta partner Plus. Aktuálně oslovuje partnery ze soukromého sektoru, kteří by se provozování služby ujali. Pro město jsou totiž podmínky, jak je nastavila Česká pošta, ekonomicky nepřijatelné.

Pokud se sečtou náklady na zaškolení zaměstnanců, pořízení přepážky a měsíční poplatek poště, muselo by město v prvním roce zaplatit České poště více než půl milionu korun. Výnosy z transakcí přitom na této pobočce činí jen něco málo přes sto tisíc korun za rok. Pro výplatu důchodu si přitom v Charvátské Nové Vsi chodí zhruba 66 lidí měsíčně.