V Břeclavi úspěšně postupuje výměna veřejného osvětlení

Obnova veřejného osvětlení za úspornější postupuje v Břeclavi do další fáze. Nově instalované lampy vykazují úspory zhruba 70 % a dosud se městu podařilo vyměnit více než 300 svítidel, do konce roku to bude dalších více než 650, takže letos Břeclav zmodernizuje téměř třetinu světelných bodů.

Už od roku 2019 jsou v Břeclavi instalována šetřící LED svítidla. V roce 2021 ušetřily nové lampy veřejného osvětlení zhruba 750 000 korun. Letos se podařilo získat dotaci z Ministerstva průmyslu a obchodu z programu EFEKT a úspory budou ještě výraznější.

 

„Naším cílem je osvítit do konce roku celý hlavní tah ze Staré Břeclavi až do Charvátské Nové Vsi. Novými lampami je už osazeno celé sídliště Na Valtické a světla vyměníme letos ještě na dalších skoro 60 ulicích. Ve městě máme na stožárech přes tři tisíce světelných bodů, takže po dokončení dojde k úsporám v řádech milionů,“ říká místostarosta Jakub Matuška.

 

V současné době jsou po rekonstrukci světla v Poštorné i v Charvátské Nové Vsi, mění se na dalších ulicích ve všech městských částech i na sídlištích Jana Palacha, Slovácká, U Splavu nebo U Jánského dvora. Právě U Jánského dvora je nainstalována také solární lampa, která nevyžaduje připojení na žádné kabely, a tuto sezónu se její provoz testuje.

 

Úspory zapadají do celkové koncepce snižování energetických nákladů města, kdy se v rámci programu EPC* snižují nároky na energie v budovách škol, energeticky náročných provozech městských budov nebo například zimního stadionu.

 

*Projekty EPC = Energy Performance Contracting