Přípravná třída má pomoci dětem s odkladem školní docházky a dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí, aby se na vstup do první třídy lépe připravily. Takzvané „nulťáčky“ pomáhají vyrovnat rozvoj dětí, aby školní docházku o rok později zvládly bez problémů. „Chceme být maximálně vstřícní k dětem, které potřebují před nástupem do školy více času. Protože když ho nedostanou, často s tím bojují řadu dalších let. Zároveň tímto způsobem ulevíme napjatým kapacitám v mateřské škole,“ vysvětluje místostarosta pro školství Petr Vlasák. V Poštorné otevření přípravné třídy pomůže také klientkám Domova svaté Agáty v sousedství.
Město plánovalo její zřízení už v loňském roce. Poptávka po přípravných třídách je totiž v Břeclavi velká. Pro děti, ale také pro jejich rodiče, představují významnou pomoc. „Dokud stát jejich existenci umožňuje, chceme v tom být aktivní,“ doplnil Petr Vlasák.
V přípravné třídě se děti učí dovednostem, které budou potřebovat do školy, ovšem hravou formou. Pegagog jim pomáhá rozvíjet řečové, sociální i komunikační dovednosti, koncentraci pozornosti a podobně. V Břeclavi nejdéle funguje přípravná třída na Základní škole Na Valtické, již třetím rokem nastoupí děti do přípravné třídy také na Základní škole Kupkova