Včera sci-fi, dnes SMART City

Mít veřejné osvětlení, které dokáže sledovat a vyhodnocovat hustotu dopravy, informovat o obsazenosti parkovišť, nebo dokonce hlásit špatné parkování? Mít popelnice, které svozové firmě samy hlásí, že jsou plné a že je potřeba je vyvézt? To nejsou kulisy sci-fi filmu, ale jen část současných možností, které se skrývají pod konceptem Chytrého města, čili SMART City.

Chytré město je koncept, který využívá digitální, informační a komunikační technologie pro zvýšení kvality života ve městech. Zaměřuje se mj. na snižování spotřeby energií, eliminaci zátěží životního prostředí, optimalizaci dopravy a sdílení dat pro veřejné účely. Možnosti moderních technologií chce využívat také město Břeclav. Zajímavou inspirací proto byla pro zástupce města návštěva firmy OMS na slovenském Záhorí, která je celosvětově úspěšným výrobcem moderních svítidel. Právě veřejné osvětlení může v konceptu chytrého města totiž hrát zásadní roli. Do moderních svítidel lze snadno přidat čidla, která budou vyhodnocovat například intenzitu a směr dopravy, evidovat množství automobilů, chodců či cyklistů. Přidání kamery zase umožní sledovat například obsazenost parkovišť.

"Je to určitě směr, kterým se chceme při postupné obnově veřejného osvětlení vydat. Nové osvětlení má především výrazně nižší náklady na provoz a získaná data nám poslouží k optimalizaci dopravy a zlepšení průjezdnosti města," uvedl místostarosta Jakub Matuška.

DSC_0825.JPG

DSC_0822.JPG

30. 3. 2019