Vláda omezila volný pohyb osob

Vláda omezila s účinností od pondělí 0:00 do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po ČR. Omezení se nevztahuje na cesty do zaměstnání, za účelem podnikání, nezbytné cesty za blízkými, pro základní životní potřeby (nákup potravin, léků či hygienického zboží, krmiva pro zvířata) nebo do zdravotnických zařízení. Výjimku mají také cesty do zdravotnických zařízení, včetně nezbytného doprovodu příbuzných a některé profese.

Lidé by podle nařízení vlády měli v obchodech nebo na poště udržovat odstup nejméně dva metry a upřednostnit bezhotovostní platební styk. Obchody by jim měly k tomuto zajistit podmínky. Úřadům vláda nařídila, aby své služby vykonávaly pouze v úřední dny a v maximálním rozsahu tří hodin.

Českým občanům a cizincům s trvalým pobytem v ČR vláda zakázala od pondělí cestovat do zahraničí. Výjimka platí pro lidi zaměstnané do 100 kilometrů od hranic. Cizinci od stejného termínu nesmí vstupovat na území Česka, výjimkou jsou lidé s trvalým pobytem v zemi a osoby, jejichž příjezd je ve státním zájmu.