Pyrotechnický průzkum začal v úseku mezi firmo Fosfa a železniční tratí do Lednice. Právě zde lze očekávat největší výskyt nebezpečných nálezů. „Je to lokalita, kudy v roce 1945 procházela fronta, navíc zhruba 500 metrů odsud se nachází epicentrum výbuchu tehdejší muniční továrny, kvůli které již několik let provádějí Lesy ČR pyrotechnický průzkum v přilehlém Bořím lese,“ uvedl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček.
Po pyrotechnicích trasu budoucího silničního obchvatu města obsadí archeologové. „Počítáme s tím, že během několika týdnů začne také záchranný archeologický výzkum. Máme už ve správě 85% pozemků pod budoucím obchvatem, takže má smysl tyto činnosti zahájit,“ uvedl David Fiala, ředitel brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem budoucí stavby. Zatímco za pyrotechnický průzkum, který by měl být hotov do konce roku, zaplatí ŘSD necelých pět milionů korun, archeologický průzkum včetně nezbytných zemních prací bude stát několikanásobně víc.
Investor i město Břeclav věří, že se podaří naplnit původní předpoklady a stavba obchvatu začne v roce 2024. „V současné době aktualizujeme dokumentaci pro sloučené územní a stavební řízení, na přelomu roku bychom ji měli mít připravenou a na jaře 2023 podáme žádost o stavební povolení a změnu územního rozhodnutí. Původní územní rozhodnutí z roku 2007 je sice stále platné, ale od jeho vydání se již leccos změnilo,“ nastínil další postup David Fiala.