Začalo očkování v Domově seniorů

Od dnešního rána očkují zdravotníci z břeclavské nemocnice zaměstnance a klienty břeclavského Domova seniorů. Právě domovy seniorů jsou totiž místy, kde je nakumulováno nejvíce obyvatel z rizikových skupin. V příštích týdnech by měly dorazit další dávky vakcíny a v očkování, které je určené pro rizikové skupiny obyvatel v zařízeních sociálních služeb a pečující personál, se bude pokračovat.

Zdravotníci očkují za logistické podpory břeclavských strážníků přímo v prostorách domova. Do konce týdne přitom bude proočkováno zhruba 90 % klientů a 70 % personálu. „Procenta proočkovaných v našem zařízení vnímám velice pozitivně. Je potřeba doplnit, že někteří zaměstnanci nemohou být očkováni z důvodu pracovní neschopnosti nebo z dalších důvodů, které jim brání v podání vakcíny. Například po dobrání léků nebo kvůli alergiím a podobně. Věřím, že vysoká proočkovanost bude mít za důsledek celkovou stabilizaci v Domově seniorů, co se týká rizika spojeného s onemocněním koronavirem. Klienti domova jsou očkovaní přímo na svých pokojích. Ještě bych rád dodal, že mé velké díky patří nejen zdravotníkům, ale také personálu Domova seniorů za zajištění celé akce,“ vysvětlil ředitel břeclavského Domova seniorů David Malinkovič s tím, že druhou dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech by zdravotníci z břeclavské nemocnice měli personálu a klientům domova aplikovat v únoru.

 

Podpůrnou logistiku pro mobilní tým zdravotníků tvoří Městská policie Břeclav. „Zdravotníci od nás mají k dispozici transportní vozidlo městské policie s řidičem. Ten je strážníkem a zdravotníkem v jedné osobě. Pokud by to situace vyžadovala, je možné využít také práva přednostní jízdy za doprovodu výstražného zvukového a světelného zařízení,“ komentoval velitel Městské police Břeclav Stanislav Hrdlička. Naléhavou potřebu mobilního týmu okamžitě odsouhlasil také ředitel Nemocnice Břeclav Petr Baťka. „Jsem rád, že nemocnice mohla přispět k tomu, aby byli co nejdříve naočkovaní lidé v domově seniorů. Jsou rizikovou skupinou a je to opravdu nutné. Než aby oni chodili za námi, vyslali jsme my za nimi mobilní tým,“ dodal.

Zdravotníci s podporou strážníků a břeclavské radnice jsou připraveni očkovat i nadále. „Po podání vakcíny rizikovým skupinám bude ze strany města připraveno vše potřebné pro to, aby se mohla začít očkovat i neriziková část populace. Jako vhodné budoucí očkovací centrum jsme vyčlenili břeclavský Dům školství. Zřízení očkovacího centra v Domě školství v pátek přímo na místě odsouhlasil také hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Dům školství tak bude během února na vznik funkčního očkovacího centra připraven. Nejvíce však teď bude záležet na plynulých dodávkách vakcíny. Hromadné očkování obyvatel koordinuje Jihomoravský kraj, na jehož další pokyny v současnosti čekáme,“ doplnil břeclavský starosta Svatopluk Pěček.

DSC_0124.jpg

DSC_0114.jpg