Začaly přípravy oslav 100. výročí vzniku Československa

Také Břeclav se chystá na oslavy 100. výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků. Připravuje se hned několik akcí, které připomenou toto významné výročí.

„Jsme si vědomi významu tohoto výročí, a samozřejmě ho chceme také důstojně oslavit. Proto jsme již ve čtvrtek 8. března svolali první schůzku přípravného výboru, který tvoří zástupci vedení města, Městského muzea a galerie, Městské knihovny, Československé obce legionářské, Klubu vojenské historie, historiků. Přizváni jsou také sokolové a skauti,“ uvedl místostarosta Svatopluk Pěček.

Hlavní oslavy se uskuteční v předvečer státního svátku, v sobotu 27. října 2018. Zahájení se uskuteční u sochy TGM (projevy, kladení věnců), následovat bude lampionový průvod ke kinu Koruna, kde bude připraven kulturní program a zapálení vatry republiky. Součástí programu bude slavnostní koncert Břeclavského komorního orchestru v kině, který nabídne průřez českou filmovou hudbou.

Městské muzeum a galerie vytvořilo logo k příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky, které se bude používat na propagačních a informačních akcích.

Na letošní rok je kromě hlavní oslavy připravena řada dalších akcí, které připomenou významné výročí. Tou nejbližší akcí bude zahájení výstavy RUKULÍBÁM aneb v prvorepublikové domácnosti, která bude zahájena vernisáží tento čtvrtek 22. března v 17 hodin v Lichtenštejnském domě.

Na 18. května je připravena Muzejní noc, která se letos bude odbývat rovněž v prvorepublikovém duchu. Do areálu firmy Fosfa se ve dnech 31. července – 5. srpna vrátí Legiovlak. V létě by do Břeclavi měla dorazit putovní výstava o československých legiích, v září se uskuteční Běh naděje a vítězství a střelecká soutěž O pohár starosty města. Městská knihovna připravuje na podzimní měsíce seriál historických přednášek, ze kterých následně vznikne sborník, knihovna se zapojí také do projektu Jižní Morava čte dětem a literární soutěže o tom, jak bude jižní Morava vypadat za dalších sto let. Výčet akcí není zdaleka konečný a bude se postupně upřesňovat.