Židovskou obřadní síň otevřela izraelská velvyslankyně

Půvabná obřadní síň na židovském hřbitově se po rekonstrukci v neděli otevře veřejnosti. Už dnes ale do jejích útrob mohli nahlédnout pozvaní hosté a zejména ti, kdo se na opravě novogotické stavby z roku 1892 podíleli. Historická budova z režných cihel z tehdy proslulé knížecí lichtenštejnské keramičky v Poštorné, se opět pyšní pseudogotickou žebrovou klenbou a nástěnnou historizující výmalbou, včetně starozákonních nápisů v hebrejském a německém jazyce.

„Jako děti jsme chodili na židovský hřbitov a bylo to pro nás takové tajemné místo. Trochu jako Stínadla,“ zavzpomínal starosta Svatopluk Pěček na dobu, kdy byl židovský hřbitov a přilehlá obřadní síň ještě na okraji zájmu.

Ostatně po válce tento krásný prostor sloužil jako čalounický a drogistický sklad a jeho tristní stav si vynutil v 90. letech minulého století alespoň základní opravu střechy. Od té doby se ale na rozsáhlejší opravy marně hledaly peníze. Až do nynějška.

„V Břeclavi mnoho historických objektů není. Proto jsme si opravu židovské obřadní síně moc přáli,“ doplnil starosta s tím, že na potřebnou dotaci se podařilo dosáhnout díky spolupráci se slovenským městem Sládkovičovo, s nímž Břeclav spojuje slavná židovská rodina Kuffnerových. Právě ta založila židovský hřbitov na jeho současném místě a nechala na něm postavit i novogotickou obřadní síň. „Na opravu jsme navíc měli šibeniční termín, protože finance jsme získali až na samém sklonku dotačního období,“ vysekl starosta poklonu firmě Archeon, která zvládla rekonstrukci za úctyhodných sedm měsíců.

 

Skvost i svědek historie města

„V Břeclavi se podařilo uskutečnit něco unikátního,“ míní velvyslankyně Státu Izrael v České republice Anna Azari, která byla dnes ve městě čestným hostem. Zdejší židovský hřbitov poprvé navštívila před třemi lety, kdy působila na postu velvyslankyně jen něco málo přes měsíc. „Pamatuju si živě, jak jsme mluvili o tom, jak složité bude najít finance na záchranu této obřadní síně. Když se dnes rozhlédnu, nestačím žasnout. Dnes je tato budova nejen skvost, ale i svědek bohaté historie města a toho, co obyvatelé Břeclavi dokázali. Její záchrana byla velká výzva. A já mám velkou radost, že vedení města se jí nezaleklo,“ složila velvyslankyně poklonu Břeclavským.

Jak doplnila, budova se opět stane místem, kde se setkávají lidé a kde znovu ožije regionální historická paměť. „To je velmi důležité dnes, kdy Židé v Evropě zažívají hrozivý nárůst antisemitských projevů,“ podotkla.

 

Otevření s Pavlem Novým

Stavba s cennou štukatérskou výzdobou bude nyní sloužit jako sál, v němž návštěvníci najdou stálou expozici zaměřenou na holokaust a židovskou historii. Bude ale hostit také výjimečná literární setkání, koncerty, přednášky a další kulturní akce v režii Městské knihovny Břeclav. V plánu jsou i komentované prohlídky.

Poprvé může veřejnost nahlédnout do opravené obřadní síně v neděli. Její dveře se otevřou symbolicky ve 13.37 hodin. Připraveny jsou komentované prohlídky, o hudbu se postarají Duo Klezmer a soubor Nachamu Ami. O mluvené slovo a čtení nejen epitafů z náhrobků židovského hřbitova, ale i vybraných textů z židovské literatury, pak herec Pavel Nový. Pro nejmenší návštěvníky bude připravena výtvarná dílna s hebrejskou tématikou. A jistě nepohrdnete občerstvením a zákusky inspirované tradičními židovskými recepty.