Změny vnímáme jako restart a nový impuls, říká vedení města

Bezprostředně po středečním jednání zastupitelstva následovala tisková konference nového vedení města – starosty Svatopluka Pěčka a místostarostů Jakuba Matušky a Richarda Zemánka, kteří nastínili své představy o dalším směřování města.

"Iniciátorem změn ve vedení radnice bylo hnutí ANO na základě dlouhodobější nespokojenosti našich členů, že po volbách nenastala žádná změna ve stylu práce staronové koalice a vše běželo ve starých, vyjetých kolejích. Také jsme byli našimi členy kritizováni, že jsme při uzavření koaliční smlouvy po volbách jednali ukvapeně a nesešli jsme se vůbec s Mladými a neklidnými - vítězi voleb. Nerozuměli jsme si plně v koalici ani při přípravě investic na nové volební období, kdy měla jít drtivá většina prostředků na finančně náročné akce v sociální oblasti a my jsme nebyli v naší pozici schopni zajistit rovnoměrnější rozdělení finančních prostředků do všech oblastí např. do dopravy, kultury, školství nebo sportu. Vše vyvrcholilo na sněmu místní organizace ANO minulý týden, který uložil zvoleným zastupitelům vypovědět stávající koaliční smlouvu. Následně poté došlo k uzavření nové koalice, aby město mohlo řádně fungovat. Určitě se na sociálních sítích objeví, že to byla revoluce, nebo puč. Já to tak vůbec nevnímám. Beru to spíš jako určitý restart, nový impuls k rozvoji města," zhodnotil události, které se udály v posledních dnech a hodinách nový starosta Břeclavi Svatopluk Pěček. Ocenil, že do vedení města se nyní ve větším počtu zapojí mladší generace politiků. "Vážím si, u nás i v jiných subjektech, mladých lidí, kteří se zajímají o věci veřejné. Není to úplně běžné. A myslím, že pro další rozvoj města je velmi dobré, když jsou mladí lidé v produktivním věku zapojeni do politiky. Až jednou my starší skončíme, tak budu mít dobrý pocit, že nás nahradí už zkušení komunální politici, kteří město povedou dál."

Nová koalice se shodla na tom, že nebude obsazován post třetího místostarosty a jeho kompetence si rozdělí trojice nově zvolených představitelů města. 

"Víme, že nás čeká především práce. Musíme vyřešit to, co nás nejvíc pálí, co je na stole, protože nechceme zpomalit chod úřadu. Chceme si sednout a přehodnotit naplánované investice. Neříkám, že změny musí být zásadní, ale chceme se o tom pobavit. V nejbližších dnech by mělo proběhnout rozdělení kompetencí a do konce února představíme nové programové prohlášení," uvedl lídr Mladých a Neklidných a nový místostarosta Jakub Matuška.

"Do předcházející koalice jsme po volbách šli s tím, že chceme plnit náš program a trochu posunout Břeclav někam jinam. Myslím, že se nám to i dařilo. Měli jsme v kompetenci příspěvkové organizace a začali jsme některé dávat dohromady. Viz rezignace ředitele Terezy a nyní probíhající transparentní výběrové řízení. Cítím příležitost, že bychom v započaté práci mohli pokračovat. Kolegové v koalici jsou naladěni podobným způsobem, chtějí, aby v Břeclavi všechno fungovalo transparentně, aby sem přicházeli odborníci, kteří posunou věci dopředu," doplnil své kolegy lidovecký místostarosta Richard Zemánek.