„Cílem participativního rozpočtu je oživení veřejného prostoru. Částka by tedy měla být adekvátní tomu, aby na realizaci takových projektů postačovala,“ zdůvodnil navýšení sumy na nápady lidí místostarosta Břeclavi Petr Vlasák.
Od doby, kdy Břeclav začala participativní rozpočet využívat, částka na něj vyčleněná postupně vzrůstá. V „nultém“ ročníku to bylo pouhých deset tisíc korun, za které město podpořilo výjezd břeclavských tanečníků do Chorvatska. V dalších ročnících už byla částka stotisícová. Za ni se podařilo zkrášlit tři autobusové zastávky květinovou výzdobou a motivačními citáty, o rok později pak rozmístit po Břeclavi panely s historickými snímky města jako připomínku jeho proměn v čase. Letos už participativní rozpočet počítá s částkou 200 tisíc korun, díky níž vznikne nové psí hřiště.
Jaké návrhy získají zatím rekordní čtvrtmilionovou podporu? Své nápady, co by se dalo ve městě vylepšit, budou moci Břeclavané předkládat od 1. dubna 2023. Následně projdou posouzením, zda jsou uskutečnitelné. Vyvrcholením participativního rozpočtu je veřejné hlasování o tom, které návrhy finanční podporu skutečně získají. Vítězný projekt se bude realizovat v roce 2024.
Bližší informace a potřebné podklady najdete ZDE