Vinařství

Jih Moravy se může pochlubit víny, která dnes patří k nejlepším vínům střední Evropy. Víte, že vinařství na Moravě má svoji tradici již od dob Římanů? Je známou skutečností, že vína nejlépe chutnají tam, kde vznikla, tedy ve vinném sklepě. V Břeclavi můžete navštívit několik vinoték, které nabízejí i produkci místních vinařů.

Vinařstvím jsou proslulé Valtice, které jsou nazývány hlavním městem vína. Kromě desítek malých vinařů zde můžete navštívit např. Národní salon vín České republiky s kolekcí stovky nejlepších vín z celé naší země nebo unikátní vinařské Valtické podzemí s labyrintem sklepů, ochutnávkami vín a bohatou doplňkovou nabídkou. Specialitou spojenou s vínem se může pochlubit i Mikulov – ve sklepení tamějšího zámku se nachází obří vinný sud z roku 1643, který má objem 101.400 litrů (více si o sudu můžete přečíst zde).

Léto s otevřenými sklepy si můžete vychutnat zejména ve Velkých Bílovicích či v obci Pavlov, která leží pod Pálavou a je známá vesnickou selskou barokní architekturou. V prázdninových měsících mají tamější vinaři rozděleny „služby“ a každý týden je pro návštěvníky otevřen jiný sklípek. Stále populárnější jsou dny otevřených sklepů v jednotlivých vinařských obcích.

Když už je řeč o vinných sklípcích, u některých se dochovala původní lidová architektura, která je i po mnoha desetiletích hodná obdivu. Nejznámější je komplex sklepů Plže v obci Petrov za Hodonínem, ale také Nechory u Prušánek, vinařská čtvrť Belegrady ve Velkých Bílovicích či sklepy ve Vrbici, stavěné v několika patrech nad sebou. 

Do oblasti Břeclavska zasahuje hned několik vinařských oblastí – Mikulovská, Velkopavlovická nebo Podluží. Stejně jsou pojmenovány i vinařské cyklotrasy, které zdejším úrodným krajem vedou. Pohled na sluncem zalité vinohrady si tedy můžete vychutnat i ze sedla jízdního kola. Popis těchto tras najdete zde.

Bližší informace o aktuálních možnostech vinařské turistiky hledejte na webech jednotlivých měst a obcí nebo na webu https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs.