Kalendář akcí


únor 2024 duben 2024

březen 2024

Po Út St Čt So Ne
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
 • Aleš Černý: Na Podluží

  Aleš Černý: Na Podluží

  V letošním roce uplyne již 40 let od úmrtí Aleše Černého, umělce a milovníka lidové tvorby na Slovácku. Městské muzeum a galerie Břeclav při této příležitosti připravilo v prostorách břeclavské synagogy výstavu obrazů, které připomínají jeho působení a silné vazby na Podluží.

  Celoživotně se věnoval zachycení moravského folklóru zejména lidového tance, ale v jeho tvorbě nalézáme i portréty mužů a žen z vesnického prostředí a od poloviny 70. let i scény z každodenního života a významné okamžiky výročních či rodinných obyčejů. Přestože jeho díla zachycující lidový tanec vynikají jednoduchými liniemi, do velkých kompozic však neopomínal zanést detaily pestrobarevných krojů či malebné krajiny Horňácka, Dolňácka i Podluží. 

  Vytvořil desítky grafických listů, pozvánek, plakátů a příležitostných tisků pro folklórní soubory a slavnosti, také ilustroval mnoho etnografických publikací.

  Na výstavě budou zastoupeny nejen pro něj typické kolorované kresby lidového tance s výraznou tmavou liniíí a zjednodušenou formou, ale také krajinomalby zachycující významná místa Břeclavska.

  Výstavu si můžete prohlédnout denně kromě pondělí od 13:00 do 17:00 hodin.

  synagoga
 • Květiny roku

  Květiny roku

  Srdečně vás zveme na první samostatnou výstavu Veroniky Áčové, která představí její kresby z posledních dvou let.

  Obrazy vám přiblíží hlavní motivy Veroničiny tvorby - portréty a zájem o květiny. Veronika pracuje s médiem kresby pastelkami, které se může zdát poněkud naivní, ale způsob jakým tvoří v sobě mísí velkou dávku pečlivosti a smyslu pro detail. 
  Kresby byly součástí Veroničiny diplomové práce - tvorba kalendáře a každá kresba zosobňuje jednotlivé měsíce roku.

  Výstava bude otevřena každé úterý až pátek od 14 do 17 hodin (po tel. domluvě kdykoliv). Vernisáž se uskuteční 15. 2. v 17:00 hodin.

  Galerie 99, Slovácká 2587, Břeclav
 • Svět kostiček - SEVA POHÁDKA

  Svět kostiček - SEVA POHÁDKA

  Svět kostiček – SEVA POHÁDKA

  Návštěvníci muzea pod vodárnou  se mohou již od 21. února do 5. května 2024 těšit na epochální expozičně – herní výstavu modelů vlastní ateliérové tvorby projektu Svět kostiček® s tématikou ikon české i zahraniční pohádkové a filmové produkce pod názvem "SEVA POHÁDKA".

  Expozice nabídne více než 200 modelů a skulptur ve třech různých měřítkách, navržených a sestavených autory Peesko® a AHK, bez jakéhokoliv lepení, lakování a modifikace z dílů české stavebnice SEVA. Výstava nabídne také dětskou hernu o více herních zónách s kostičkami Seva® a Mosaic Maxi (Včela zdobí úl), skládačkových vozidel Combi Car a společenské vědomostní hry "Ukaž! Co víš?".

  Na pokladně muzea si mohou návštěvníci zakoupit vybrané nové stavebnice.

  muzeum pod vodárnou
 • (S)tvoření(m)

  (S)tvoření(m)

  Přijďte si do Havlíčkovy vily prohlédnout první samostatnou výstavu malířky Michaely Horáčkové, která na svých plátnech zachycuje naši nádhernou Moravu, místní kulturu, krojovaný svět i nekonečně poutavou krajinu – tak, aby toto všechno znaly i budoucí generace a krása našeho regionu ožívala dál.

  Kdo je Michaela Horáčková?
  Rodačka z Valtic a nyní obyvatelka Břeclavi-Poštorné. Ve svém srdci zůstává stále Valtičankou a právě její rodné město bylo inspirací k vytvoření jejího prvního obrazu ve stylu a technice, které zůstává věrná doposud.
  Vystudovala břeclavskou průmyslovou školu, obor dopravní, a k malířskému plátnu usedá, jak jí čas dovolí. Má dvě dcery a i když malovala už dřív, zlom nastal v roce 2015, právě když se jí narodila první dcera. Od olejových barev přešla ke graffiti markerům plnitelných akrylovými barvami a díky různé tloušťce hrotů  vykresluje tenké linie s detailně zpracovanými, až sofistikovanými prvky připomínajícími perokresbu. Objekty na obrazech jsou mnohdy pokroucené, jako by tančily. Od černobílých začátků se posunula i k barevnějším plátnům s tím, že jejími oblíbenými barvami zůstávají cihlová, odstíny šedé nebo petrolejová.

  Maluje to, co má ráda. A tak nás její obrazy v typicky černobílých a zemitých barvách, přenášejí na vinice jižní Moravy – do Valtic, Mikulova, autorčina milovaného Podpálaví, a taky za kávou a moravským folklórem v čele s krojovanou frajárkou.

  Na výstavě uvidíte obrazy vytvořené akrylem i kombinovanou technikou. Vybraná díla jsou prodejní.

  OTEVŘENO středa až pátek od 12 do 19 hodin, soboty a neděle od 9 do 19 hodin.

  Havlíčkova vila, třída 1. máje 418/37
 • Velikonoční plstěné ozdoby - OBSAZENO

  Velikonoční plstěné ozdoby - OBSAZENO

  Ovčí vlna je fascinující, udržitelný materiál, který je kouzlem lidských rukou zpracováván po tisíciletí. Má nepřeberné množství využití i způsobů zpracování. Vlna vás pohladí na těle i na duši, a to nejen dotekem ale i na pohled.

  Obsah dílny:
  Na skupinovém workshopu s Farmou na vlně se naučíte pracovat s ovčí vlnou plstěním pomocí jehly. Vyrobíte si tři (i více) ozdob, které se tematicky hodí jako dekorační doplňky na Velikonoce. Lektorky vás v teoretické části provedou procesem zpracování zvířecí srsti od stříhání až po pletený svetr a seznámíte se s různými druhy vláken ze zvířat z jejich farmy (lamy alpaky, ovce či angorští králíci). Pro tvoření budeme využívat vykrajovátka s velikonočními/jarními motivy — vlastní oblíbené tvary si klidně přineste s sebou, jsou vítány.

  O lektorkách:
  Magdaléna Hetmánková - ovčí vlna je pro ni vášeň a experimentuje s jejím přírodním barvením, na farmě se stará o výsadbu stromů a zpracování ovoce.
  Tereza Horáková - miluje zvířecí srst i kůži a její řemeslné zpracování, na farmě dbá o celkový zemědělský koncept a biodiverzitu na faremních pozemcích.
  Lenka Truksová - zajímá se o fytoterapii a animaterapie, na farmě má na starosti pěstování a zpracování bylin a trénování zvířat.

  PŘÍSPĚVEK NA KURZ: 860 Kč (zahrnuje odborné vedení + potřeby a materiál na tvoření).

  Těšíme se na vás!

  Havlíčkova vila, třída 1. máje 418/37
 • Košt vín

  Košt vín

  TRČ? RV? CS? FR? Ať už je vaše oblíbená odrůda jakákoliv, nejlépe pokoštovat všechny od začátku do konce (a možná i zase směrem na začátek).

  Srdečně také zveme všechny zkušené i začínající nadšené vinařské hodnotitele:

  DEGUSTACE PŘED KOŠTEM v neděli 10. března 2024 od 10 hodin (KD Poštorná).

  Bude nám potěšením, když se s námi přijdete podělit o svůj názor na místní vinařskou produkci.

  Vaši poštorenští vinaři!

  KD Poštorná, Hraniční 34
 • Josefovský šmajd

  Josefovský šmajd

  Sraz účastníků u hlavy křičícího muže před Gymnáziem Břeclav, ve 13:00 hodin společný pochod k zámečku Pohansko.

  Trasy:
    8 km Břeclav - zámeček Pohansko - Břeclav
  12 km Břeclav - zámeček Pohansko - Německé louky - Poštorná - Břeclav
  15 km Břeclav - zámeček Pohansko - zámeček Lány - zámeček Pohansko - Břeclav

  sraz účastníků u hlavy křičícího muže před Gymnáziem Břeclav
 • Country bál

  Country bál

  Zveme Vás na Country bál do Charvátské.

  sokolovna Ch. N. Ves