Autorská kolekce děl z textilu, papíru a skla amerického umělce s českými kořeny.
Kalendář akcí
-
Vážky na jih od Břeclavi
synagogaDan Bárta, kterého většina zná jako oceňovaného zpěváka, textaře a skladatele, se vedle své hudební kariéry věnuje také méně známé, avšak fascinující zálibě – fotografování vážek.
Zveme vás, abyste se ponořili do tohoto jedinečného světa prostřednictvím objektivu Dana Bárty a objevili krásu a rozmanitost těchto fascinujících tvorů, jak ji zachytil on sám. Výstavu můžete navštívit v břeclavské synagoze od 9.10. do 17.11.2024.
-
Malířské reflexe
Lichtenštejnský dům - Galerie v podkroví, U Tržiště 8Prostor galerie v podkroví Lichtenštejnského domu dáváme opět do rukou mladým umělcům ze Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně. Na nové výstavě se Vám představí výběr studentských prací oboru Užitá malba.
Lichtenštejnský dům je otevřen denně mimo pondělí od 13 do 17 hodin (prohlídky zajišťuje průvodce ze synagogy). -
Rudolf II. ožívá
Muzeum pod vodárnou, sídl. Dukelských hrdinů 2747/4aVýstava o legendárním českém králi a římském císaři
Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí i celou řadu zajímavých exponátů.
Návštěvníky výstavou provede samotný "digitálně oživený" Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak unikátní sbírky, které po většinu života shromažďoval a "rozdmýchá oheň poznání" v alchymistické laboratoři. Pomocí hologramů Rudolf seznámí i se svými symboly majestátu (všemi korunami, kterými byl za svůj život korunován) a nejvýznamnějšími předměty svých sbírkových kolekcí. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.
Rudolf II. byl známý svou fascinací alchymií a okultními vědami, stejně tak vášnivě obdivoval umění a sbíral nejrůznější rarity. V expozici je možné nahlédnout do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř. Mezi nejzajímavější a raritní exponáty patří preparovaná zvířata oděná do nejrůznějších kostýmů (např. bažant – kardinál, kohout – generál, sojka – myslivec, husa – kuchařka, kočka – šlechtična ad.) nebo sbírka polodrahokamů a mušlí.
Návštěvníci se mj. dozví důležitá, ale i méně známá fakta např. o komplikovaném vztahu k bratrovi Matyášovi, údaje o potenciálních nevěstách i faktických milenkách, nebo to, že jeho syn Julius Caesar d´Austria brutálně zavraždil mladou dívku. Věděli jste například, že mladý arcivévoda Rudolf studoval 7 let na španělském královském dvoře v Madridu kam doplul s 370hlavým dvorem na 16 lodích (galérách) nebo že jindy přebohatá korunovační hostina a doprovodné slavnosti byly v Rudolfově případě výrazně skromnější než u jiných panovníků? Tyto a další události představíme mimo jiné i formou diorámat – vyřezávaných figurek zakomponovaných do scén umístěných do truhlic. Zavítejte s námi do časů Rudolfovy vlády, kdy se Praha stala nejen císařskou rezidencí, ale i evropským kulturním a vědeckým centrem.
Muzeum pod vodárnou je otevřeno: pondělí až pátek od 9 do 18 hodin, sobota a neděle, svátky od 10 do 18 hodin.
-
Linoryt
sokolovna Ch. N. Ves, Tyršův sad 4 (vchod za hospodou Gól)Láká vás vytvořit si svá originální razítka, která můžete využít mnoha způsoby?
Linoryt je výborný pro otisk na papír, látku, na dřevo, ale i do keramiky nebo třeba do těsta.
Proces rytí je pokaždé napínavý. A i když vám někdy s rydlem ujede ruka, přesto zjistíte, že je to úžasné a návykové.Naučím vás jak tvořit vzor, přenášet ho na lino, rýt a přemýšlet, co vyrýt, co dát pryč a co nechat na otisk. Vyzkoušíte si rovnou razítko otisknout a uvidíte, co je a co není správně.
Razítko můžete využít:
- na výrobu papírových přáníček,
- na otisk textilní barvou do látky a vyzdobíte si třeba tašku, polštářek nebo tričko,
- je vhodný i pro otisk rezervy na výrobu modrotisku,
- výborně funguje i na keramické hlíně a určitě i na "sušenkové" těsto.Kurz tvá 3 - 4 hodiny, počet účastníků je omezen, přihlášky posílejte na e-mail info@dagmarhermi.cz.
-
Počátky břeclavského hradu - PŘESUNUTO NA 27. 11.
Městská knihovna Břeclav - malý sálPřednáška PhDr., Mgr. Miroslava Geršice. Vstup volný.