Panelová výstava věnovaná 80. výročí konce války.
Kalendář akcí
-
-
30 let muzea: Malovaný folklor z našich sbírek
synagogaPřijďte s námi oslavit 30. výročí Městského muzea a galerie Břeclav.
Na výstavě bude prezentován výběr předmětů s folklorní tématikou z podsbírek MMG Břeclav.
Přijďte si užít kouzlo lidových tradic a krásu malovaného folkloru!
-
František Bezděk: Rok na moravské vsi
Havlíčkova vila, Třída 1. máje 418/37Letošní rok bude v břeclavské Havlíčkově vile patřit slováckému malíři Františku Bezděkovi. Nadační fond Moravská krása se totiž rozhodl uspořádat zde výstavu jeho díla.
Jen málo výtvarných umělců je spjato se svým regionem životem i tvorbou tak, jako tomu bylo u Františka Bezděka (1906 – 1983). Moravské Slovácko bylo nejen jeho rodištěm a domovem, ale i celoživotní inspirací.
Jeho obrazy a kresby, plné života a pohybu, zachycují všední a sváteční dny moravského venkova v průběhu 20. století, v době, kdy staré lidové tradice začínaly pomalu mizet. Bezděk se snažil je ve svém díle zachytit a snad i proto se stal už za svého života oblíbeným malířem slováckého regionu. Dodnes tu jeho obrazy zdobí nejednu domácnost.
Bezděkovo dílo je ale zároveň i jedinečným pramenem pro poznání lidových tradic, a krojů především. Sám autor kroje a další folklórní prvky důkladně studoval a dokázal je pak přenést do svých obrazů. Díky těmto detailům lze i dnes přesně identifikovat, ve kterém regionu či dokonce vesnici se zachycený výjev odehrává.
To vše bylo důvodem, proč se nadační fond Moravská krása, který si klade za cíl uchovávat a rozvíjet lidové řemeslo, umění a tradice Moravského Slovácka, rozhodl vytvořit vlastní sbírku Bezděkových obrazů. A právě ty si mohou po celý letošní rok, počínaje 26. dubnem, prohlédnout návštěvníci Havlíčkovy vily v Břeclavi – Poštorné, která je i sídlem Moravské krásy.
Výstava nese název „Rok na moravské vsi“ a návštěvníci budou moci díky Bezděkovým obrazům nahlédnout do života našich předků a prožít s nimi celý rok od jara do zimy. Věříme, že i dílo Františka Bezděka nám pomůže lépe poznat naše kořeny a pochopit, kdo jsme, odkud jsme vyšli a kam kráčíme.
Vstupné dobrovolné!
Otevírací doba:Čtvrtek - pátek od 12.00-19.00 hodin, sobota, neděle od 9.00 - 19.00 hodin.
-
1945 Cesta k osvobození
muzeum pod vodárnouVýstava k 80. výročí konce 2. světové války (uniformy - zbraně - dokumenty - velká dioramata).
-
BookPark: Klára Goldstein
obřadní síň židovského hřbitovaBookPark - literární festival
Ve středu vystoupí na festivalu olomoucká básnířka a překladatelka Klára Goldstein. Číst bude ze své nejnovější básnické sbírky Birán. Čtení doprovodí hudební vstupy muzikantky Dagmar Plamperové.
Vstup volný.
Klára Goldstein pochází z Valašského Meziříčí. Vystudovala konzervatoř v Kroměříži a českou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. V roce 2015 zvítězila v Literární soutěži Františka Halase. Dosud vydala básnické sbírky Milíře (2016), Kenotaf (2018), Falkenfrau (2011), Deště z Maierniggu (2022) a Birán (2025).
Překládá španělskojazyčnou poezii. Svůj zájem o osobnost a literární tvorbu Pabla Nerudy soustředila do monografie Pokus o nekonečného Nerudu (2020), ve které mapuje jeho ohlas v české literární kultuře. -
-
BookPark: DM@
obřadní síň židovského hřbitovaBookPark - literární festival
DM@ – Dagmar Plamperová (D.) a Magdaléna Perić (M.) jsou takové Ženy pestré jako krajina. Setkaly se u zázvorového čaje na začátku roku 2024 a od té doby spolu hrají a zpívají. Repertoár kapely tvoří zatím písně debutového alba D. Vývoj kontinentu. Na cestě jsou ale i skladby M. a improvizace, kterými naplňují lány a lesy středních Čech.
Vstup volný.