Panelová výstava věnovaná 80. výročí konce války.
Kalendář akcí
-
-
30 let muzea: Malovaný folklor z našich sbírek
synagogaPřijďte s námi oslavit 30. výročí Městského muzea a galerie Břeclav.
Na výstavě bude prezentován výběr předmětů s folklorní tématikou z podsbírek MMG Břeclav.
Přijďte si užít kouzlo lidových tradic a krásu malovaného folkloru!
-
František Bezděk: Rok na moravské vsi
Havlíčkova vila, Třída 1. máje 418/37Letošní rok bude v břeclavské Havlíčkově vile patřit slováckému malíři Františku Bezděkovi. Nadační fond Moravská krása se totiž rozhodl uspořádat zde výstavu jeho díla.
Jen málo výtvarných umělců je spjato se svým regionem životem i tvorbou tak, jako tomu bylo u Františka Bezděka (1906 – 1983). Moravské Slovácko bylo nejen jeho rodištěm a domovem, ale i celoživotní inspirací.
Jeho obrazy a kresby, plné života a pohybu, zachycují všední a sváteční dny moravského venkova v průběhu 20. století, v době, kdy staré lidové tradice začínaly pomalu mizet. Bezděk se snažil je ve svém díle zachytit a snad i proto se stal už za svého života oblíbeným malířem slováckého regionu. Dodnes tu jeho obrazy zdobí nejednu domácnost.
Bezděkovo dílo je ale zároveň i jedinečným pramenem pro poznání lidových tradic, a krojů především. Sám autor kroje a další folklórní prvky důkladně studoval a dokázal je pak přenést do svých obrazů. Díky těmto detailům lze i dnes přesně identifikovat, ve kterém regionu či dokonce vesnici se zachycený výjev odehrává.
To vše bylo důvodem, proč se nadační fond Moravská krása, který si klade za cíl uchovávat a rozvíjet lidové řemeslo, umění a tradice Moravského Slovácka, rozhodl vytvořit vlastní sbírku Bezděkových obrazů. A právě ty si mohou po celý letošní rok, počínaje 26. dubnem, prohlédnout návštěvníci Havlíčkovy vily v Břeclavi – Poštorné, která je i sídlem Moravské krásy.
Výstava nese název „Rok na moravské vsi“ a návštěvníci budou moci díky Bezděkovým obrazům nahlédnout do života našich předků a prožít s nimi celý rok od jara do zimy. Věříme, že i dílo Františka Bezděka nám pomůže lépe poznat naše kořeny a pochopit, kdo jsme, odkud jsme vyšli a kam kráčíme.
Vstupné dobrovolné!
Otevírací doba:Čtvrtek - pátek od 12.00-19.00 hodin, sobota, neděle od 9.00 - 19.00 hodin.
-
-
Historickými vlaky do Lednice 18. 5.
železniční trať Břeclav - Lednice a zpětPro dokonalé spojení přírodních krás a romantických staveb se Lednicko-valtickému areálu přezdívá Zahrada Evropy. Výlet do této malebné krajiny na jihu Moravy si můžete zpestřit jízdou nostalgickým vlakem.
Od 1. května do 28. září vás o víkendech a svátcích mezi Břeclaví a Lednicí sveze historický motoráček z 50. let minulého století, tzv. Hurvínek (M 131.1.). O sobotách 17. května a 6. září ho nahradí parní vlak s lokomotivou Skaličák (433.001), vozy Rybáky a historickým restauračním vozem.
Nostalgické vlaky odjíždějí z břeclavského nádraží v 9:23, 11:23, 13:11 a 15:11 hodin, z Lednice se vydají na zpáteční jízdu v 10:20, 12:20, 14:10 a 16:10 hodin.
Zatímco v historickém motorovém voze je možné přepravovat jízdní kola, v parních vlacích je přeprava jízdních kol vyloučena.
A na co se můžete těšit? Obec Lednice, která bývá právem nazývána perlou jižní Moravy, vás uchvátí spoustou přírodních i kulturních památek, kolonádami, rybníky a řadou drobných romantických staveb.
Lednický zámek je jedním z nejkrásnějších komplexů anglické novogotiky v Evropě. V jeho okolí se nachází nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, která je zapsána na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Nevynechejte ani návštěvu muzea Lednice dávná s výstavou věnovanou období první republiky nebo Muzea hraček Lednice, jehož nejstarší exponát – puzzle – pochází z roku 1790.
Změna programu a nasazení historických vozidel vyhrazena.
-
Den židovské kultury
obřadní síň židovského hřbitova, židovský hřbitovV neděli 18. května od 14 hodin se opět slavnostně otevřou dveře nově zrekonstruované židovské obřadní síně v Břeclavi. Nová návštěvnická sezona zde začne stylově — Dnem židovské kultury. Srdečně zveme širokou veřejnost na bohatý program, který propojí historii, umění, hudbu i chutě židovské kuchyně.
Hlavním bodem odpoledne bude představení výpravné publikace Kuffnerovci, která vůbec poprvé komplexně mapuje osudy a odkaz nejvýznamnější židovské rodiny spjaté s Břeclaví. Čtenář se v ní vydá na cestu třemi rodovými liniemi — břeclavskou, vídeňskou a slovenskou. Autorkami knihy jsou historičky Alena Káňová a její slovenská kolegyně Eva Sudová, které budou na akci osobně přítomny.
Alena Káňová se ujme také komentované prohlídky židovského hřbitova, kde prostřednictvím dochovaných náhrobků přiblíží příběhy významných osobností břeclavských židovských rodin.
Pro malé i velké návštěvníky bude připravena výtvarná dílna Cyrila Podolského, v níž si zájemci mohou vymodelovat předměty s židovskou tematikou. Nebude chybět ani občerstvení s ochutnávkami tradiční slané i sladké židovské kuchyně.
Hudební tečku za dnem plným kultury a inspirace obstará v 16 hodin koncert brněnského klezmerového tria NIŠMA, který se uskuteční přímo v obřadní síni.
-
Benefiční koncert
Kavárna Chvíle, třída 1. máje 418/37Vergariovci vás srdečně zvou na Benefiční koncert do kavárny Chvíle.
Vstupné 200 Kč (výtěžek bude věnován vybranému útulku).
Rezervace na tel.: 601 601 446.
-
Koncert duchovní hudby
kostel Navštívení Panny Marie PoštornáGabriel Fauré Requiem a další skladby francouzských autorů.
Účinkují: Smíšený sbor Kantiléna, Lenka Cafourková Ďuricová (soprán), Martin Jakubíček (varhany).
Dirigent: Jan OcetekVstupné dobrovolné.
-
Jenom život
Kino Koruna Břeclav, U Tržiště 1Bystrá komedie s pozoruhodnými dialogy, které vtáhnou diváka do magického příběhu dvou zralých, životem prozkoušených lidí.
Hrají: Antonie Talacková, Igor Bareš, Jaromír Janeček / Michal Hnátek / Antonín Týmal.