Klíčové informace
- K odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro stavební záměr či činnost je třeba souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu (formou závazného stanoviska), který je nezbytný k vydání rozhodnutí podle zvláštních předpisů (např. stavebního zákona).
- Žádost o souhlas k odnětí půdy ze ZPF podává ten, v jehož zájmu má k tomuto odnětí dojít, nebo ten, kdo má plnou moc k zastupování žadatele.
Žádost musí obsahovat
- Jméno, adresu, datum narození/IČ a telefon žadatele.
- Snímek katastrální mapy se zákresem navrhovaného odnětí.
- Stanovení bonitované půdně ekologické jednotky, pokud není uvedena na listu vlastnickém.
- Vyjádření vlastníků dotčených pozemků, případně jejich nájemců k navrhovanému odnětí.
- Situační náčrtek zamýšlené stavby včetně rozměrů (půdorys).
- Podklad pro stanovení odvodu – ekologické váhy vlivu.
- Výpočet odvodů za odnětí půdy.
- Předběžnou bilanci skrývky kulturních vrstev půdy.
- V případě dočasného odnětí plán rekultivace.
- Vyhodnocení důsledků navrhovaného umístění stavby na ZPF.
- Zmocnění pro zastupování.
- Vyjádření z hlediska územního plánu popřípadě o územní informaci stanovisko obce, v jehož katastrálním území má dojít k odnětí.
Půdu lze odejmout ze ZPF trvale nebo dočasně. Dočasně lze půdu odejmout jen v případě, že po ukončení účelu jejího odnětí bude dotčená plocha rekultivována podle schváleného plánu rekultivace tak, aby mohla být vrácena do zemědělského půdního fondu.
Návrh na zahájení řízení podávají právnické a fyzické osoby vždy písemně u pověřeného obecního úřadu, v daném případě u orgánu ochrany zemědělského půdního fondu Městského úřadu v Břeclavi, odboru stavebního a životního prostředí. Tento orgán ochrany zemědělského půdního fondu návrh posoudí a není-li příslušný k jeho vyřízení, postoupí ho se svým stanoviskem k vyššímu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu.