Klíčové informace
- Lidé ohroženi sociálním vyloučením, mohou vyhledat pomoc na Městském úřadě Břeclav, odboru sociálních věcí a školství, 1. poschodí – dveře č. 135, 136 a 137, kde mohou kontaktovat kurátory pro dospělé, kteří spolupracují s řadou dalších institucí, spolků, center a organizací, jejichž snahou je sociální začlenění těchto lidí do společnosti.
- Řešení situací je zahájeno oznámením klienta či jeho rodiny, z podnětu příslušného soudu, na základě hlášení Vězeňské služby České republiky nebo svodek Policie České republiky, z podnětu spolupracujících neziskových organizací, popřípadě i na základě anonymních písemných či telefonických podnětů o závažných, ohrožujících situacích.
- Při návštěvě kurátora je nutné předložit občanský průkaz a v případě klientů propuštěných z výkonu trestu potvrzení Vězeňské služby České republiky o propuštění. V případě ztráty dokladů, pokud není klient sociálnímu pracovníkovi znám, bude totožnost ověřena jiným způsobem.
Mezi ohrožené osoby patří zejména:
- Osoby bez přístřeší
- Osoby odsouzené v době jejich výkonu trestu a po propuštění
- Osoby s chronickým duševním onemocněním
- Osoby s problémem závislosti
- Osoby ohrožené domácím násilím
- Osoby v dluhových pastích a v exekučním řízení
- Osoby v krizi – např. po požárech, povodních
- Běženci, migranti, uprchlíci
Sociální kurátor se snaží o osobní či alespoň korespondenční kontakt s osobami ve výkonu trestu a dle jejich zadání je i v kontaktu s jejich rodinami.
Monitoruje se potenciál dalšího bydlení po propuštění, míra podpory rodiny, šance odsouzeného najít si práci, pobytové sociální služby a podobně. V případě, že je klient po propuštění zcela bez prostředků, je možnost ve většině případů využít jednorázové finanční podpory z agendy Úřadu práce ČR. Dle dohody s klientem může podpora kurátora pokračovat do určité míry i po propuštění a přestěhování se za prací mimo Břeclavsko nebo naopak, pokud je klient, žijící předtím mimo Břeclavsko, propuštěn z břeclavské věznice a chce začít svůj další život v Břeclavi.
Osoby s problémem závislosti (alkohol, psychotropní látky, gambling)
Kurátor motivuje tyto osoby k nástupu do odpovídající odvykací léčby a v případě klientova zájmu mu zprostředkovává komunikaci s těmito zařízeními a nástup. Předpokladem k lepším výsledkům je spolupráce blízkých osob a rodiny závislého.
Osoby s chronickým duševním onemocněním nebo v psychické krizi
V dotčené oblasti probíhá kontinuální spolupráce s odborníky z neziskového sektoru, kteří na Břeclavsku působí v rámci registrovaných programů ve smyslu zákona 108/2006 Sb.
Domácí násilí (zákon pod tímto pojmem vnímá krom fyzické agrese i psychické násilí, ponižování, ekonomické či sexuální vydírání, trvale diskriminující a ponižující jednání)
V případech domácího násilí kurátoři i organizace poskytující sociální služby v této oblasti, motivují k pragmatickému chování a k využití institutu vykázání.
Osoby bez přístřeší
Vzhledem k situaci, že na Břeclavsku není k dispozici sociální služba noclehárny a kapacita v sousedních regionech je omezená, je každoročně v zimním období věnována zvýšená pozornost monitoringu osob bez přístřeší ve spolupráci s Městskou policií Břeclav, s místními i přespolními poskytovateli sociálních služeb, se zdravotnickými zařízeními a podobně. Dle souvislostí a možností jsou využívány především služby obou břeclavských azylových domů a nízkoprahového denního centra. Využívány jsou i pobytové sociální služby azylových domů na území jižní Moravy, popřípadě na území celé ČR, a to v případě volné kapacity a zájmu klienta.
Osoby v krizi (po požárech, povodních, po přepadení aj.)
Při specifických krizových situacích spolupracují kurátoři se sítí regionálních i celostátních institucí. Je respektována jedinečnost situací a jednotlivých případů.
Běženci, migranti, uprchlíci, cizinci bez dokladů
V dotčené oblasti probíhá spolupráce s Cizineckou policií při Policii České republiky.